Jedete do Japonska? Tohle musíte vědět!!

12. března 2018 v 14:18 |  Zajímavosti
Japonsko, země vycházejícího Slunce. Ať už to byl vždycky váš sen tam jet nebo vás tam šéf vyslal, je několik věcí, které o této zemi musíte vědět, aby vás to na místě nepřekvapilo.
1. ZÁCHODY
Já vím, zní to zvláštně. Co by vás mohlo překvapit zrovna na toaletě, ale vyvedu vás z omylu. Japonské záchody jsou od těch českých zcela odlišné. Japonci mají sva druhy záchodů. Tradiční turecké a nové zmodernizované. Teď bych se ráda pozastavila nad těmi novými. Mají spoustu tlačítek a jistě z toho budete zmateni, protože mají všelijaké funkce popsané v jaonštině. Může vám hrát hudba, můžete mít vyhřívání prkýnka nebo si můžete provonět celou kabinku. Vše záleží na tom, co zrovna zmáčknete. Tlačítka můžou být vestavěna přimo v toaletě nebo se nachází zvlášť na zdi. Doporučuji si tlačítka důkladně prostudovat než začnete zběsile mačkat první, co vás napadne. Mohlo by vás to nepříjemně překvapit.
1. ŽENSKÁ ČÁST VLAKU
Každý někdy jen tak bezmyšlenkovitě nastoupí do vlaku či metra. Na to si, ale v Japonsku dávejte pozor, protože určité vagony jsou určen pouze pro ženy. Pokud do takového vagonu nastoupíte a jste opačného pohlaví nejen, že se na vás budou Japonky vrhat vražedný pohled, mohli byste také platit pokutu (ale to jen zřídka). Stejně však buďte obezřetný.


3. JR PASS
Jestli se chystáte do Japonska a nebudete pouze v jednom městě, určitě doporučuji si pořídit JR passy. Cizincům se zcela jistě vyplatí. Koupíte si je v České republice, zaplatíte sumu, která je určena podle množství dnů na které chcete aby JR passy platily a poté se po Japonsku pohybujete jak chcete. Teda skoro.
JR Passy si můžete koupit na 7, 14 nebo 21 dní. Poté dostanete takové papíry, které potom musíte předložit na místě, kde chcete JR passy aktivovat. Většinou jsem to dělala už na letišti, což zahrnovalo úmornou frontu ostatních cizinců, ale Japonci za přepážkou byli velice příjemní. Potom, co si JR passy aktivujete stačí je vždy ukázat lidem, kteří pracují u turniketů. Ti vás věšinou ignorují a pustí dál.
Jenom si dávejte pozor na pár věci. JR Passem nemůžete jet shinkansenem NOZOMI. Je to škoda, ale vždy musíte jet těmi pomalejšími shinkanseny jako je Hikari nebo Mizuho a tak podobně.
JR Passy neplatí na metro. Ano, je to tak. Na metro si musíte koupit jízdenky zvlášť. Doporučuji jestli budete jezdit metrem často si zařídit SUICU - což je karta na metro v oblasti Tokya nebo ICOCU - což je karta na metro v oblasti Hiroshimi a Kyota.

4. MUSÍTE UMĚT ČÍST MEZI ŘÁDKY
Japonci většinou neřeknou nic, dokonce i když se budete chovat sebevíc neslušně. Možná se na vás podívají zlým pohledem, ale to je všechno. Pokud vám není jedno, co si o vás ostatní myslí a že děláte ostudu českému národu, prosím mějte na paměti, že vás Japonci neupozorní, co děláte špatně a rovnou vás odsoudí. Na to buďte opatrní. Proto se třeba nebavte moc nahlas ve vlaku nebo metru, a nebuďte bezohlední ke svému okolí.

5. ROUŠKY
Ne, většina japonců nemá vážné, přenositelné nemoci. To není ten pravý důvod, proč nosí roušky. Pravda je taková, že si jenom chrání svoje zdraví. V Japonsku v určitých čtvrtích a v určitých hodinách je totiž spoustu lidí a ne všem je příjemné, že mají obličeje od sebe jen pár centimetrů, právě proto nosí roušky. Nebo ještě existuje jeden důvod a to takový, že se zrovna necítí dobře a nechtějí bacily šířit dál. Představte si, že jste nachlazení a musíte do práce. Smrkáte a kýcháte každou chvíli není potom ohleduplnější k ostatním lidem si vzít roušku?

6. HOTOVOST
Japonsko je země hotovosti, proto se moc nespolehejte na vaši kreditní kartu. Nebojte se, že by vás někdo o peníze okradl, to je nepravděpodobné. Japonsko je totiž velice bezpečnou zemí, ale o tom se sami můžete přesvědčit na místě. JInak hotely můžete platit i kartou, dokonce i většinu hostelů. Pouze některé obchody a restaurace nemají platební terminály, tak ať vás to nevyvede z míry a máte po ruce nějakou tu hotovost.
Tak, snad jsem vám alespoň trochu poradila a máte menší strach z cesty. Nebojte však ono to dobře dopadne. Smějící se Japonci se k cizincům chovají slušně a určitě vám nějaký ten malý přestupek odpustí žádný strach.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emo.Vampire. Prince Emo.Vampire. Prince | Web | 12. března 2018 v 14:53 | Reagovat

Jo do Japonska bych se ráda podival

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama