Tisíc jestřábů

11. února 2018 v 14:54 |  Japonské legendy
Jestřábi jsou již dlouho symbolem Asijské kultury a reprezentjí - zdraví, dlouhověkost,oddanost a upřímnost. Podle čínské legendy jsou všichni jestřábi učení mravnímu chování, stejně jako gentlemani. Přirovnání člověka s tímto zvířetem je v Asii jedna z největších lichotek, co můžete někomu říci.
Na konci 18. století vyšla první kniha o skládání origami "Jak složit tisíc jestřábů". Právě díku tomu je považován za symbol origami. Jsou to ušlechtilá zvířata, která mají za život pouze jednoho partnera, proto se taky uvádí, že jestřáb představuje loajalitu, ušlechtilost a krásu. Podle japonské legendy ten, kdo složí všech tisíc jestřábů, tomu se splní jedno přání.
Sadako Sasaki, která byla ve dvou letech ozářená radiací v druhé světové válce byla normální školačka, když se u ní projevila závažná nemoc, leukémie. Sadako strávila dlouhou dobu v nemocnici a inspirovala se legendou o přání. Sama byla schopna složit 644 jestřábů, poté byla Sadako moc zesláblá a roku 1955 zemřela. Na její památku lidé složili všech tisíc jestřábů. V parku míru se nachází její socha, která drží v ruce jestřába. Na svátek Obon (den věnovaný duším zemřelých) se lidé scházejí a znovu před sochu věnovávají tisíce origami.
V Hiroshimě jsem byla a na vlastní oči jsem viděla i Sadačinu školu. Ani bych si toho nevšimla, ale před školou se také nachází socha. Je moc pěkné, jak na ni všichni vzpomínají nemyslíte?
socha v hiroshimě
Obecně mám na HIroshimu úžasné vzpomínky. Když jsme šli poprvé ochutnat Okonomiyaki, tak jsme navštívili Okonomiyaki mura a tam jsem se zapovídala s paní, co nás obsluhovala. Byla tak strašně milá a ještě nám dala na památku v malém pytlíčku 10 malých jestřábků. Ještě pořád je mám vystavené na své poličce. Nemáte chuť si teď taky složit jestřába?
popis skládání Origami
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruen Ruen | 11. února 2018 v 19:06 | Reagovat

den věnovaný suším zemřelých

Suším, jakože sushi mrtvých lidí? *morbidní úsměv*

Nevydržím dlouho u jedné věci, ale při zkouškovým jsem jednou byl natolik zoufalej... Že jsem pár origami zkusil. (Ne, ve víře přání, ale v náhodném rozptýlení při učení). :D

2 Dana Dana | 11. února 2018 v 20:36 | Reagovat

haha duším... překlep se někdy stane a vznikne zajímavé slovní spojení :D
A jak se origami povedly??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama