Kitsune

6. února 2018 v 15:17 |  Japonské legendy
Kitsune v českém překladu znamená liška a v Japonsku se často objevují, jak v historii, tak jako sošky u chrámů. Kitsune se rozdělují na hodné Zenko a zlé Yanko. Ty hodné prý pomáhají bohyni Inari a přináší štěstí a dobrou úrodu rýže. Právě proto se tyto lišky uctívaly, dávaly se jim různé dary a chovaly se jako domací mazličci.
Na druhou stranu Yanko kitsune okrádaly, jak zlé, tak i nevinné lidi. Přeměňovaly se za krásné mladé dámy a okrádaly lehkomyslné muže. Dokonce se říká, že i pár panovníku naletělo lišce a ani po několika letech panovník nic nepozoroval. Říká se, že kitsune takhle několikrát ovlivnily japonské panovníky, aby dělaly co chtěly.
Mocí lišek je zejména, jak už jsem výše zmínila, přeměna na člověla, ale také přeměna okolí, různé halucinace a další. V liščí moci se meze nekladou.
Existuje také jedna legenda, že na velký festival lišek Oji nechodí jenom lidé. Všechny lišky se přemení v lidi a jdou se festival také podívat, aby jim nic neuniklo.
Japonci se snaží zakomponovat historii lišek i do současnosti. Nejen, že vycházejí anime s touto tématikou, ale také metalové písničky.
Tak ať vás Zenko kitsune provázejí!! Mrkající

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama