Brány torii

5. února 2018 v 13:16 |  Japonské legendy
V Japonsku se střetává mnoho náboženství, zejména ale tradiční šintoismus a budhismus. Šintoismus vznikl v Japonsku a jeho prameny jsou zapsány v knize kojiki. Šinto (神道) - v doslovném překladu cesta božstev už značí, že se jedná o polyteistické náboženství. Právě v šintoismu můžeme nalézt křiklavě červené brány torii, které se většinou nachází před chrámem a člověk jimi musí projít dovnitř, aby se dostal k hlavnímu "oltáři".
Už při procházení touto torii by si člověk měl dávat pozor aby nešel uprostřed. Říká se, že uprostřed chodí božstvo, proto bychom my lidé měli chodit buď více vpravo nebo vlevo. Proč, ale tam tyto červené brány stojí?
Legenda začíná u jedné z nejdůležiějších japonských bohyň, bohyně Slunce Amateratsu. Ta se jednou rozčílila na svého bratra a schovala se do jeskyně a vchod zavalila velkým kamenem. Od té doby Slunce nevyšlo a Země byla ponechána v temnotě. Nikdo nemohl přijít na to, jak Amateratsu vylákat ven až měl jeden z Bohů nápad -na bránu torii posadili malého kohoutka a donutili o zakokrhat. Amateratsu zaváhala, že Slunce vyšlo i bez ní a tak odvalila kámen, aby se jenom podívala. V tu chvíli už byl připraven velký sumo zápasník a kámen celý odvalil a svět opět poznal sluneční zář. Od té doby se torii staví před šintoistické chrámy a značí štěstí.
V dnešní době si dokonce firmy brány torii kupují. Mělo by jim to přinést štěstí a bohatý zisk. Proto například v Kyotu ve Fushimi Inari Jinja je cesta tisíce bran torii. Určitě to stojí za výlet! Jenom pozor ať nejdete uprostřed. Mohli byste si pár Bohů rozzlobit. Tak zase u dalšího článku!! Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama